Woda jest częścią niekończącego się cyklu. Jej ilość na Ziemi (w chmurach, deszczu, gradzie, śniegu, lodzie, oceanach, morzach, rzekach i jeziorach) jest stała. Żadna kropla nie ginie oraz nie powstają nowe.
Mimo wszystko, oszczędzanie czystej oraz pitnej wody ma sens zarówno z ekonomicznego punktu widzenia jaki i ze względu na ochronę środowiska. Wydawać się może, że woda będzie płynąć z naszych kranów w nieskończoność. Jednak jej oczyszczanie oraz doprowadzanie do naszych domów wymaga coraz więcej energii, co wiąże się z coraz wyższymi kosztami.
Woda pitna jest najważniejszym składnikiem naszego pożywienia. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa ok. 128 litrów wody na dzień. Zaledwie 3% z tego wykorzystywane jest do przygotowywania posiłków oraz napojów.
Większość czynności nie wymaga stosowania najwyższej jakości wody pitnej. Do spłukiwania toalet, prania, sprzątania, czy też podlewania ogrodu można z powodzeniem używać wodę deszczową zgromadzoną i oczyszczoną przez odpowiednio przygotowany do tego system.
Oznacza to, że dziennie zapotrzebowanie na wodę pitną można zmniejszyć o 50% bez uszczerbku dla higieny oraz wygody.
Inne korzyści wynikające z używania wody deszczowej to:
- bardziej efektywne pranie pozwalające na zmniejszenie ilości używanego proszku do 50%,
- zapobieganie odkładaniu się kamienia w pralkach,
- zapobieganie odkładaniu się kamienia w toaletach,
- najbardziej naturalny i zdrowy sposób na podlewanie ogrodu.
|